جوش صورت یا آکنه:

جوش یا آکنه یک عارضه پوستی می باشد. این عارضه زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو دچار تجمع زیاد چربی و سلول های پوستی مرده می شود. نهایتا حجم اطراف فولیکول پر شده و این مواد به سطح پوست می رسند.
آکنه معمولا در نواحی خاصی مانند صورت، گردن، شانه ها و قفسه سینه رخ می دهد. البته شکل ظاهری ظهور آکنه در افراد مختلف فرق دارد. که معمولا شامل جوش سر سیاه و جوش سر سفید است. جوش در میان نوجوانان شیوع زیادی دارد. اما بعد از این سن کم کم کاهش می یابد. جوش ها معمولا به صورت جوش های سر سیاه و سر سفید پدیدار می شوند و ممکن است پس از مدتی عفونت کنند. در این صورت حالت دردناکی را ایجاد می کنند.
در برخی موارد جوش ها دردناک تر می شوند. بدین ترتیب که پس از بهبود سری اول زخم ها، دوباره سری جدیدی از جوش روی پوست پدیدار می شود. گاها این زخم ها فرصت بهبودی نمی یابند و به هم اضافه شده و حالت نازیبایی به وجود می آورند.

عوارض جوش یا آکنه به شدت آن بستگی دارد. در موارد عادی منجر به ایجاد لکه ها و زخم های پوستی یا اسکار های پوست می شود. اما در موارد حادتر ممکن است استرس ها و فشار های روانی و مشکلات عصبی را با خود به همراه داشته باشد.
 
دلایل بروز آکنه یا جوش
 
جوش زمانی پدیدار می شود که فولیکول مو از چربی ها و سلول های مرده اشباع شود. این به دلیل آن است که فولیکول های مو به غدد تولید کننده چربی اتصال دارند. این غده ها نوعی چربی  تولید می کنند که برای رطوبت دهی به پوست و مو مفید است. این چربی پس از اینکه عمل رطوبت دهی را انجام داد به صورت طبیعی به همراه مو از پوست عبور کرده و بالا می رود و نهایتا از منافذ فولیکال های مو خارج می شود و به سطح پوست می رسد.
حال اگر بدن شما در پوستتان چربی مازاد تولید کرده باشد و سلول های مرده بیشتری نیز تجمع کرده باشند، با هم در فولیکول مو جمع می شوند. این شرایط محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کند. این اتفاق باعث تورم آن ناحیه و پدیدار شدن جوش های سر سفید می شود. همچنین با تغییراتی در همین ناحیه فولیکول مو انواع مختلف جوش مانند جوش سر سیاه یا کیست های پوستی به وجود می آیند.

دکتر هومان حسینی

پوست، مو و زیبایی

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری و تماس لطفا کلیک کنید